Miasto Gdańsk

Gdańsk to miasto szczycące się bogatą sięgającą przeszło 1000 lat tradycją. Miejscowość znajduje się w północnej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w Zatoce Gdańskiej. Łącznie z pobliskimi Sopotem oraz Gdynią tworzy przeszło milionową aglomerację trójmiejską. Obecnie Gdańsk jest największym ośrodkiem naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym na terenie polskiego wybrzeża. W mieście znajdują się trzy duże uczelnie: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Gdańska Akademia Medyczna, do których zjeżdżają liczni studenci zarówno z kraju jak i z zagranicy. Miasto Gdańsk to także jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych nad Morzem Bałtyckim.

Miasto Gdańsk

Miasto Gdańsk - widok z lotu ptaka (Źródło: Wikipedia, Public Domain)

Historia i turystyka

Dawniej Gdańsk był miastem królewskim oraz hanzeatyckim. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, pierwsze informacje źródłowe na jego temat pochodzą z 997 roku. Umownie rok ten przyjmowany jest za początek dziejów miejscowości. Historyczne bogactwo Gdańska czyni go miastem znanym na całym świecie. Uznawany jest za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej (agresja hitlerowców na Westerplatte) a także miejsce, w którym rozpoczął się upadek komunizmu w Europie Środkowej.

Gdańsk posiada szeroką bazę noclegową, w której skład wchodzą liczne hotele oferujące udogodnienia dla gości biznesowych. W dzielnicy Rębiechowo znajduje się port lotniczy, znacznie ułatwiający dotarcie do miasta, poza tym funkcjonuje tu terminal żeglugi pasażerskiej, skąd kursują promy do Szwecji. Jest to miejscowość przygotowana na przyjęcie dużej ilości turystów zarówno pod względem noclegowym jak i pod kontem atrakcji oraz form spędzania czasu.

Atrakcje i zabytki

Amatorzy błogiego lenistwa mogą wybrać się na piękną plaże lub pospacerować nadmorską promenadą, którą przemierzyć można trasę z Gdańska Brzeźna aż do Sopotu. Najmłodsi chętnie odwiedzą duży ogród zoologiczny znajdujący się w dzielnicy Oliwa. Oprócz tego przyjeżdżając do Gdańska nie można pominąć jego elementów historycznych.

Niemal na każdym kroku podziwiać możemy wspaniałą zabytkową architekturę, a jej kwintesencję znajdziemy na najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Długim Targu. Wśród najważniejszych Gdańskich zabytków wymienić należy: Dwór Artusa przy ulicy Długiej, Twierdzę Wisłoujście, Katedrę Oliwską ze słynnymi organami, Westerplatte, Fontannę Neptuna oraz Kościół Mariacki. Podczas wizyty w mieście warto również zapoznać się z ekspozycją miejscowych muzeów między innymi: Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Stare miasto w Gdańsku

Stare miasto w Gdańsku (Źródło: Wikipedia, Autor: Tomasz Sienicki)

Gdańsk to miasto wszechstronne, stale rozwijające się gospodarczo, naukowo oraz uatrakcyjniające swoją ofertę turystyczną. Liczni turyści każdego roku chętnie odwiedzają miejscowość, gdyż wiedzą, że spędzą tu ciekawe i urozmaicone wakacje. Wysoki poziom nauczania na gdańskich uczelniach przyciąga rzesze studentów. Natomiast położenie miasta i jego otwartość zarówno na inwestorów oraz rozwój gospodarczy i biznesowy sprawia, że wiele dużych firm wybiera Gdańsk na swoją siedzibę i miejsce spotkań.