Miejscowość nad Świną

Świnoujście to duża miejscowość turystyczna nad Morzem Bałtyckim. Ciekawa jest już sama nazwa miejscowości, która wzięła się stąd, że Świnoujście leży w miejscu gdzie rzeka Świna uchodzi do morza. Świnoujście oprócz niebywałych walorów turystycznych jest miastem o bogatej historii i tradycji. Znajdują się tutaj 44 wyspy, z których trzy Wolin, Uznam i Karsibór są zamieszkałe, a pozostałe stanowią małe, niezamieszkałe wysepki.

Na wyspie Uznam znajduje się większość obiektów uzdrowiskowo - turystycznych. Wyspa Wolin pełni funkcje dzielnicy przemysłowej. Znajdują się tam zakłady związane z gospodarką morską, port morski, terminal promowy, który zapewnia regularne połączenia m.in. do Skandynawii i Kopenhagi. Promy zapewniają przewóz pasażerów, a także samochodów i wagonów kolejowych przez co tutejszy terminal jest ważnym ogniwem łączącym Europę Środkową ze Skandynawią. Wyspa Karsibór połączona jest z wyspą Wolin Mostem Piastowskim.

Świnoujście

Świnoujście (Źródło: Wikipedia, Autor: Schnurzipurz)

Wyspa Karsibór do idealne miejsce do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na wyspie utworzony został rezerwat ptaków Kasiborska Kępa, występuje tu bowiem ok. 140 różnych gatunków ptaków. Do największych atrakcji turystycznych Świnoujścia należy najwyższa nad Bałtykiem i jedna z najwyższych w świecie latarnia morska. Jej wysokość sięga 68 m i można z niej podziwiać wspaniałą panoramę morza i okolicznych miejscowości. Niedaleko latarni morskiej znajduje się Fort Gerharda, który jest pozostałością XIX wiecznej Twierdzy Morskiej będącej elementem obrony wybrzeża.

Symbolem miasta i dużą atrakcją dla turystów jest znak nawigacyjny Stawa Młyny, ze względu na kształt nazywany potocznie „wiatrakiem”. Na wyspie Wolin znajduje się Falochron Wschodni. Wchodzi od w głąb morza, aż 1 400 m jest, poniekąd zastępuje molo i jest najdłuższym tego typu kamiennym obiektem w Europie. Spacer falochronem przy zachodzie słońca to prawdziwa przyjemność dla turystów.

Stawa Młyny

Stawa Młyny w Świnoujściu (Źródło: Wikipedia, Autor: Radosław Drożdżewski)

Świnoujście to znana miejscowość uzdrowiskowa i słynne kąpielisko morskie. Dużym atutem miasta jest szeroka, sięgająca nawet do 100 metrów szerokości plaża, która stanowi prawdziwy raj dla wielbicieli słonecznych kąpieli i spacerów brzegiem morza. W Świnoujściu w sezonie letnim odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych, koncertów i festynów. Tutejsze lokale zapewniają zabawę do białego rana.

Świnoujście to centrum rozrywki i wypoczynku, a na przyjeżdżających tu wczasowiczów czeka szeroko rozbudowana oferta turystyczna z mnóstwem ciekawych atrakcji. Warto odwiedzić Świnoujście chociażby ze względu na to, że „tu zaczyna się Polska” jak twierdzą mieszkańcy tej uroczej wyspiarskiej miejscowości.