Atrakcje w Łebie

Łeba to niezwykle popularny kurort wypoczynkowy na polskim wybrzeżu. Przybywające w sezonie letnim do miasta tłumy turystów sprawiły, że Łebę określa się często mianem letniej stolicy Polski. Interesujące jest już samo położenie miasta. Łeba leży bowiem w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Bałtykiem i jeziorami Łebsko i Sarbsko. Łebę z trzech stron otaczają wody, dodatkowo sąsiaduje ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który uznany jest za światowy rezerwat biosfery.

Łeba powstała w X wieku jako wioska rybacka. Miasto nadal posiada charakter rybacki i jest jednym z ładniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. Na ogromną popularność Łeby wśród turystów wpłynęły przede wszystkim warunki naturalne. Jest to bowiem jedno z najczystszych regionów Polski. Łeba posiada bogato rozwiniętą bazę noclegowa i gastronomiczną. Na przybywających tu turystów czekają hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne i kampingi. Szeroka, piaszczysta plaża, czysta woda i zdrowe, bogate w jod powietrze to główne atuty tego miejsca.

Plaża w Łebie

Plaża w Łebie, Źrodło: Wikipedia, Autor: Wydra666

Amatorzy sportów wodnych znajdą tez dla siebie wiele możliwości. Łeba to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Piękne okolice sprzyjają uprawianiu jazdy konnej i rowerowej. Można też wybrać się na rejs statkiem po Bałtyku, lub wycieczkę wodnym tramwajem do wyrzutni rakiet. Do największych atrakcji w mieście należą niewielki port rybacki otoczony XIX wiecznymi domkami rybackimi, oraz ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja.

Port w Łebie

Port w Łebie nocą, Źrodło: Wikipedia, Autor: Cornelius Schumacher

Warto też wybrać się do sąsiadującego z Łebą Sowińskiego Parku Narodowego, by zobaczyć słynne ruchome wydmy. To jedyne miejsce w środkowej Europie gdzie występują tego rodzaju wydmy. Osiągają one nawet 30 metrów wysokości i przemieszczają się z prędkością od 3 do 10 metrów w ciągu roku. Miłośnicy historii mogą natomiast wybrać się do znajdującego się niedaleko Skansenu Słowińców, lub do pobliskiego Dęblina by zobaczyć kamienny krąg cmentarzyska Gotów. Jeżeli znudzą nam się spacery złocistą plażą możemy wybrać się do znajdującego się zaledwie pół kilometra od Łeby miasteczka Western City gdzie poznamy bliżej kulturę Dzikiego Zachodu.

Słowiński Park Narodowy

Łącka góra w Słowińskim Parku Narodowym, Źrodło: Wikipedia, Autor: Krisstian

Łeba urocze nadmorskie miasteczko, jedno z najczystszych miejsc w Polsce. Można tu odpocząć, pooddychać czystym powietrzem i do woli zażywać słonecznych i morskich kąpieli. Na turystów czekają liczne atrakcje zarówno w wodzie jak i na lądzie. W okolicach Łeby znajduje się też park dinozaurów, położony na sporym obszarza, umożliwia obejrzenie starych gadów oraz oferuje rozrywkę dla dzieci.