Chałupy nad Zatoką Pucką

Chałupy leżą u nasady Półwyspu Helskiego, pomiędzy Bałtykiem, a Zatoką Pucką. Chałupy to dawniej niewielka rybacka wioska. Dziś to jeden z bardziej znanych kurortów wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Dla wielu pewnie kojarzy się ze słynną piosenką Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy Welcom to”. Chałupy zasłynęły też ze znajdującej się nieopodal plaży naturystów, która swego czasu wzbudzała wiele kontrowersji. Tu też odbył się ostatni w Polsce sąd nad czarownicą. Nazwa miejscowości wywodzi się od starych, drewnianych chat rybackich. Inne spotykane w przeszłości nazwy wioski to Budziszewo lub Ceynowo. Nazwy te pochodziły od nazwisk miejscowych rybaków.

Plaża w Chałupach

Plaża w Chałupach nad otwartym morzem (Źródło: Wikipedia, Autor: kkic)

Szeroka plaża ciągnąca się wzdłuż całej miejscowości jak również, spokojne wody Zatoki Puckiej przyciągają do Chałup rzesze turystów. Chałupy obfitują w walory turystyczne. Pielęgnowane są tu dawne tradycje rybackie. Każdego roku w lipcu odbywa się w Chałupach festyn o nazwie „Kaszubskie Łodzie pod Żaglami”, kiedy to możemy podziwiać regaty starych łodzi rybackich, poznać rzemiosło rybackie i skosztować specjałów tutejszej kuchni regionalnej.

Stare chaty w Chałupach

Stare chaty w Chałupach (Źródło: zabytkowo.blox.pl, Autor: ?)

Podczas festynu odbywają się wyścigi rybaków na łodziach, oraz konkursy i występy zespołów ludowych. Płytkie wody okalające Chałupy sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa. Chałupy są przez znawców windsurfingu oznaczane jako A0. Znaczy to, że ta miejscowość ,oraz okoliczne tereny są jednym z najlepszych miejsc w Europie, do uprawiania tego rodzaju sportu To właśnie płytka zatoka i odpowiednie wiatry sprawiają, że Chałupy uchodzą za jedno z najlepszych miejsc w Europie dla miłośników deski z żaglem. Chałupy nazywane są nawet stolicą windsurfingu.

Funkcjonuje tu też szkoła nauki windsurfingu, gdzie można poznać tajniki tej dyscypliny i spróbować swych sił na desce. Na m miejscu można też wypożyczyć sprzęt wodny: łódki, kajaki i żaglówki. Dodatkową atrakcją dla turystów jest nieduży port rybacki z repliką masztu żaglowca z XIX wieku. Po portu prowadzi promenada, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Kępę Swarzewską, Puck i przeciwległy brzeg Zatoki Puckiej. W pobliżu podziwiać też możemy piaszczyste wydmy porośnięte sosnowym lasem.

Chałupy z małej rybackiej wioski przekształciły się w prężnie rozwijającą się miejscowość turystyczną. Drewniane rybackie chałupy zastąpiły pensjonaty, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Na przybywających do Chałup turystów czeka szeroka, piaszczysta plaża, wydmy, piękne widoki i wspaniała atmosfera. Sprzyjające jest również samo położenie Chałup umożliwiające szybkie wypady na Hel i do Trójmiasta. Ten kurort o głębokich rybackich tradycjach to doskonałe miejsce na wakacje. Można tu odpocząć, a także aktywnie spędzić czas ucząc się np. jazdy na desce z żaglem.