Miasteczko nad ujściem Słupi
Ustka jest małą miejscowością nadmorską znajdującą się przy ujściu rzeki Słupi do Bałtyku. Populacja miasta wynosi przeszło 16 tysięcy mieszkańców i oddziela je około 20 kilometrów od Słupska. Jest to miejscowość z nadanym statusem uzdrowiska, istnieje tutaj możliwość skorzystania z licznych zabiegów rehabilitacyjnych oraz najróżniejszych masaży czy kąpieli błotnych. Szczytowy, i zarazem najbardziej intensywny sezon turystyczny przypada w Ustce latem w miesiącach lipiec - sierpień. Jednakże liczni wczasowicze odwiedzają miasto również podczas pozostałych pór roku. Ta nadmorska miejscowość dysponuje szeroką bazą noclegową, gwarantującą najróżniejszego typu zakwaterowaniem.
Widok na Ustkę (Źródło: http://fotografialotnicza.net, Autor: Michał Słupczewski)
Historia miejscowości
Ustka znana ze swoich walorów wypoczynkowych i uzdrowiskowych jest często pomijana jako miejscowość posiadająca bogatą i ciekawą historię, mająca duże znaczenie w dziejach całego regionu. Tymczasem w miejscowości słynącej z pięknych plaż znajdują się liczne zabytki i perełki architektoniczne. Źródła historyczne, przede wszystkim kroniki wskazują Ustkę już w XIV wieku. Była ona w tamtym okresie grodem warownym.
Istnieją także dowody na to, iż wcześniej na tym terenie przebywały plemiona Gotów, którzy przepływali w tych okolicach. Podstawowym dowodem ich obecności jest odnalezione kilka kilometrów od miasta cmentarzysko. Ziemie Ustki w II połowie XVI wieku łącznie z wieloma okolicznymi przyłączone zostały do Branderburgii, co wpłynęło na znaczny rozwój handlu w miejscowości. Rybołówstwo stało się niewystarczającym źródłem dochodu więc rozpoczęto uprawę ziemi. W XVIII wieku budowa stoczni oraz kolei spowodowały jeszcze szybszy rozwój obszaru. II wojna światowa przyczyniła się do spustoszenia Ustki, pozostałości po niej możemy oglądać w postaci bunkrów nadmorskich strzegących plaży.
Atrakcje i zabytki
W miejscowości znajdziemy liczne zabytki - do najważniejszych z nich należą:
- Promenada nadmorska,
- III molo,
- Latarnia morska,
- Port ustecki,
- Łazienki,
- Baza Ratowników Morskich,
- Zaułek kapitański,
- Kamieniczki oraz domki rybackie,
- Warownia znajdująca się w ujściu Słupi,
- Bunkry – Bateria Bluchera,
- Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela,
- Muzeum Ziemi Usteckiej,
- Muzeum Chleba,
- Willa Red,
- Usteckie spichlerze,
Ustka jako miejscowość przygotowująca się na odwiedziny licznych turystów gwarantuje swoim gościom liczne atrakcje i ciekawe formy spędzania czasu. Warto zwiedzić latarnię morską znajdującą się przy nadmorskim deptaku. W pobliżu znajduje się też port oraz trzy mola, co jak na taką małą miejscowość może dziwić. Możemy też wybrać się na przejażdżkę rowerem wzdłuż plaży lub po pobliskich lasach albo odwiedzić zlokalizowaną nieopodal stadninę koni.
Plaża w Ustce (Źródło: Wikipedia, Autor: Maria Golinska)
W bliskim sąsiedztwie Ustki znajduje się Słowiński Park Narodowy oraz „Ruchome Wydmy”. Chętnie odwiedzaną przez turystów lokalizacją jest również Skansen w Klukach, którzy przedstawia życie mieszkańców Pomorza ubiegłego wieku. Co roku, na początku maja organizowany jest tam festyn pod nazwą „Czarne Wesele”, podczas którego można posmakować pieczonego czarnego chleba, ulepić własnoręcznie garnek czy przyjrzeć się pracy hafciarek. Innymi atrakcjami w Ustce są między innymi:
- Imprezy lokalne (Summer Dream Club, Baya),
- Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni (odbywa się w pierwsze 3 dni lipca),
- Rejsy statkami wycieczkowymi po morzu,
- Wycieczka rybacką łodzią na połowy na morzu.
W Ustce mamy możliwość zarówno aktywnego wypoczynku, zwiedzania jak i błogiego relaksu na plaży. Podczas wizyty w tej słynącej z rybołówstwa miejscowości niemal koniecznością jest wstąpienie do jednego z regionalnych punktów gastronomicznych i skosztowanie świeżych ryb poławianych przez miejscowych rybaków.