Kurort nadmorski w Darłowie

Darłowo to nadmorska miejscowość oraz gmina miejska zlokalizowana w północno - zachodniej Polsce. Znajduje się nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Grabowej oraz Wieprzy. Dane statystyczne z dnia 31 grudnia 2010 roku podają, że miasto zamieszkiwane jest przez 13 954 osób. Dzisiejsza nazwa miejscowości wprowadzona została w sposób oficjalny 7 maja 1946 roku. Gród lub warownia funkcjonowały w tym miejscu już w XI wieku. Mieszkańcy trudnili się żeglarstwem, rybactwem, konserwacją ryb i innymi. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1271 roku na podstawie prawa lubeckiego. W roku 1412 Darłowo zostało pełnoprawnym członkiem Hanzy.

Darłowo

Widok z latarni morskiej w Darłowie (Źródło: Wikipedia, Autor: Monika Dydek)

Dnia 16 września 1497 roku duża część miejscowości uległa zalaniu przez ogromną falę. Swoją siłą porwała ona cztery zacumowane w porcie statki. Jeden z nich poniesiony został w okolicę wzgórza Kopa, gdzie umiejscowiona jest kaplica św. Gertrudy. Olbrzymia fala połączona była z dźwiękiem, który przypominał pomruk niedźwiedzia, stąd mieszkańcy nadali temu wydarzeniu nazwę: „niedźwiedź morski”.

W czasie kontynentalnej blokady Anglii, podczas trwania wojen napoleońskich, w początkach XIX wieku mieszkańcy miejscowości trudnili się przemytem brytyjskich towarów do Europy. Przed rozpoczęciem I wojny światowej populacja Darłowa wynosiła 6 tysięcy mieszkańców, natomiast w okresie międzywojennym nawet 8 tysięcy mieszkańców. W czasie II wojny światowej i miejscowości zostały zamontowane i testowano tu dwa największe na świecie działa (Dora i Gustav).

Ich budowa była kilkakrotnie wizytowana przez samego Adolfa Hitlera. W roku 1945 nastąpiło włączenie miejscowości do Polski oraz wysiedlenie z jej obszaru ludności niemieckiej. W roku 1953 w Darłowie założono Zasadniczą Szkołę Rybołówstwa Morskiego, dzięki czemu stało się ono ważnym ośrodkiem szkolącym kadry dla gospodarki morskiej. Na dzień dzisiejszy podtrzymywaniem tej tradycji zajmuje się Zespół Szkół Morskich.

W Darłowie znajdują się liczne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć:

  • latarnia morska,
  • pomnik rybaka,
  • Muzeum Zamek Książąt Pomorskich,
  • Kościół Mariacki,
  • Kościół św. Jerzego,
  • Kościół św. Gertrudy,
  • Mauzoleum Pomorskie,
  • Ratusz Miejski,
  • Brama kamienna.

Obecnie w Darłowie czeka na nas wspaniały mikroklimat z wysoką zawartością leczniczego jodu. Na uwagę zasługują również szerokie, piaszczyste plaże oraz urokliwy rybacki port, pełniący obecnie również funkcje turystyczne. Miejscowość dysponuje szeroką bazą turystyczną. Dostępnych jest tutaj około 10 tysięcy miejsc noclegowych. Do dyspozycji turystów są luksusowe hotele całoroczne oferujące Spa & Wellness, hotel zlokalizowany nad samą plażą czy hotel dysponujący własnym Aquaparkiem.

Osoby szukające mniej ekskluzywnego i jednocześnie tańszego noclegu z pewnością znajdą coś dla siebie wśród dziesiątek ofert mniejszych hotelików, pensjonatów, ośrodków wczasowych czy domów gościnnych. Miasto wielokrotnie zyskiwało miano jednego z najlepszych nadmorskich kurortów (tygodnik Polityka, radio RMF FM).