Atrakcje w Gdyni

Gdynia to miasto na prawach powiatu, zlokalizowane w północnej Polsce, w województwie Pomorskim. Razem z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Miejscowość uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Rozwój miasta zapoczątkowała budowa portu, który powstał aby zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków i bazę dla marynarki w związku z niepewną sytuacją w Wolnym Mieście Gdańsku. Do miasta szybko napłynęła ludność, a port dynamicznie się rozwijał – oba te czynniki sprawiły, że w krótkim czasie Gdynia przekształciła się z wioski rybackiej w miasto liczące 127 tysięcy mieszkańców.

Panorama Gdyni

Panorama Gdyni - widok z lotu ptaka (źródło: Wikipedia, autor: Jack11 Poland)

Imprezy, zabytki i sztuka

Jest to miejscowość turystyczna oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla każdego odwiedzającego. Miasto dysponuje szeroką i różnorodną bazą noclegową. Organizowane jest tu wiele imprez kulturalnych, sportowych oraz muzycznych, między innymi niezwykle popularny Open’er Heineken Festiwal. W przerwach od festiwalowej muzyki możemy odwiedzić pobliską plaże w dzielnicy Babie Doły. Od razu po wejściu na piasek dostrzeżemy w wodzie charakterystyczną budowlę. Jest to torpedownia czyli jeden z niemieckich ośrodków badawczych torped, które powstały na terenie naszego kraju w czasie II wojny światowej.

Osoby, kochające historie i sztukę mogą odwiedzić jedno z licznych muzeów rozmieszczonych w mieście – w sezonie letnim już kilkakrotnie organizowana była tzw. trójmiejska noc muzeów podczas której zyskujemy możliwość zwiedzenia wielu ciekawych wystaw ze wsparciem dostosowanej komunikacji miejskiej. Możemy także wybrać się do kina zlokalizowanego na Skwerze Kościuszki lub do jednego z teatrów – Teatr Muzyczny – znajduje się nieopodal gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego oraz Teatr miejski im. Witolda Gombrowicza – budynek instytucji znajduje się przy Urzędzie Miejskim, jednak latem organizowana jest tzw. scena letnia teatru na orłowskiej plaży.

Port w Gdyni

Gdyński Port z lotu ptaka (źródło: Wikipedia, autor: Joymaster)

Trochę natury

Po spektaklu w niezwykłej scenerii warto wrócić do centrum miasta plażą lub szczytem orłowskiego klifu. Jest to strome zbocze morskiego brzegu i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji gdyńskiej przyrody. Z jego szczytu możemy podziwiać piękny widok na całą zatokę, a przy dobrej widoczność dostrzeżemy Hel oraz zarys czerwonej latarni morskiej.

Gdyńska komunikacja miejska w porozumieniu w Żeglugą Gdańską organizuje latem rejsy tzw. tramwaju wodnego. Są to katamarany, pływające z Gdyni i Gdańska do Helu i Jastarni. Bilety są bardzo tanie przez co rejsy cieszą się ogromną popularnością. Na Skwer Kościuszki skąd odpływa tramwaj możemy dojechać od gdyńskiego dworca głównego specjalną linią autobusową, którą obsługuje charakterystyczny dwupiętrowy autobus. Jeżeli mamy ochotę na dłuższą wycieczkę po Bałtyku możemy skorzystać z promów Steny Line.

Z całą pewnością do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Gdyni należą : ulica Świętojańska – z dużą ilością różnorodnych sklepów, a u jej zwieńczenia znajduje się Urząd Miejski, Bulwar Nadmorski – łączy plaże w Gdyni głównej oraz Redłowie i jest wspaniałym miejscem do spacerów, Skwer Kościuszki – znajduję się tutaj kilka godnych uwagi pomników, charakterystyczna fontanna, często organizuje się tu rozmaite wystawy i koncerty, a na samym końcu skweru znajduje się Oceanarium, zaś pomiędzy Bulwarem Nadmorskim a Skwerem Kościuszki zlokalizowana jest marina jachtowa – często możemy podziwiać na morzu mnóstwo jachtów biorących udział w regatach, zaś najpopularniejszymi imprezami związanymi z mariną są: Gdynia Sailing Days oraz Zlot Żaglowców.

Gdynia jest miastem odwiedzanym przez licznych turystów i nie rozczaruje nikogo ilością atrakcji i możliwości spędzenia czasu. To piękne nadmorskie miasto, które warto wybrać na przeznaczenie swoich letnich wakacji nad morzem. Świetna komunikacja z pobliskimi.