Jastarnia na Półwyspie Helskim
Jastarnia to jedna z najpiękniejszych miejscowości na polskim wybrzeżu. Położona w centrum Półwyspu Helskiego Jastarnia jest znanym kurortem letniskowym i istotnym ośrodkiem rybołówstwa morskiego. Miejscowość posiada około 4 000 mieszkańców, a w jej skład wchodzą jeszcze dawna wieś rybacka Kuźnica, oraz utworzone w okresie międzywojennym kąpielisko Jurata. Jastarnia wraz z okolicą stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki doprowadzeniu tu kolei w 1922 roku Jastarnia przestała już być tylko małą wioską rybacką i zaczęła rozwijać się turystycznie.
Molo i plaża w Jastarni (Źródło: Wikipedia, Autor: Adam Ziaja)
Prawa miejskie Jastarnia otrzymała w 1973 roku. Dziś Jastarnia to duży ośrodek wypoczynkowy. Kwitnie tu turystyka, dobrze rozwinięta baza noclegowa złożona z hoteli i pensjonatów jest w stanie zadowolić każdego. Jastarnia to również miejscowość o profilu uzdrowiskowym. Klimat półwyspu działa bowiem leczniczo na wiele schorzeń, a coraz więcej tutejszych ośrodków wypoczynkowych wyposażonych jest w urządzenia do rekreacji i za biegów leczniczych. Oczywiście główną atrakcja Jastarni jest piękna, szeroka i piaszczysta plaża oddzielona od miasta pasmem wydm porośniętych sosnowym lasem.
Jastarnia ma niezwykle ciekawy układ urbanistyczny, urzekające wąskie uliczki w centrum miasta z elementami budownictwa kaszubskiego nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Jastarnia uznana została za zabytkową i objęta jest ochroną konserwatorską. Oprócz złocistych plaż, błękitu Bałtyku i nasyconego jodem powietrza na przybywających do Jastarni turystów czeka wiele atrakcji.
Przebywając w Jastarni warto zobaczyć Muzeum Rybackie Juliusza Strucka, w którym zobaczyć można ciekawą ekspozycję narzędzi i sieci do połowu ryb sprzętów gospodarstwa domowego, oraz zrekonstruowaną izbę rybacką z początku XIX wieku. Innym ciekawym miejscem jest zabytkowa „Chat Rybacka” zbudowana z drewna z rozbitych statków. Z innych miejsc w Jastarni watro zobaczyć też starą latarnię morską, kościół rybacki i Cmentarzową Górę.
Zabytkowa Chata Rybacka (Źródło: Wikipedia, Autor: Ajaxajax)
Na plaży, wydmach i nad zatoką znajdują się też wojenne bunkry będące pozostałością po polskich umocnieniach z 1939 roku oraz Ośrodek Oporu w Jastarni. Istotnym elementem rozwoju turystyki w Jastarni jest powstały w 1931 roku port morski. Port jest przystanią dla żeglugi rybackiej i pasażerskiej, a także bazą dla wszelkiego rodzaju sprzętów wodnych. Atrakcją dla turystów odwiedzających tutejszy port morski jest możliwość odbycia rejsu po Bałtyku w tradycyjnych łodziami kaszubskimi tzw. pomerankach. Największą zabawą plenerową skupiającą tłumy turystów jest „Karnawał Helski”. Poprzebierani z groźnych piratów chłopcy i przystrojone kwiatami dziewczęta, wraz z turystami bawią się nad brzegiem Zatoki Puckiej do białego rana.
Port morski w Jastarni (Źródło: Wikipedia, Autor: Wikipek)
Miłośnicy sportów wodnych znajdą w Jastarni całą gamę atrakcji dla siebie. Tutejsze wody stwarzają możliwości uprawiania windsurfingu, funkcjonują tu szkoły nauki tej dyscypliny, oraz możliwość wypożyczenia różnego rodzaju sprzętu wodnego. Atrakcją dla odważniejszych turystów są loty widokowe nad półwyspem samolotem lub helikopterem. Jastarnia to jedno z atrakcyjniejszych miejsc polskiego wybrzeża. Życie mieszkańców podporządkowane jest wygodzie i zadowoleniu turystów.
Oprócz piaszczystych plaż i błękitnego morza czeka na turystów dużo atrakcji i ciekawych miejsc do zobaczenia. Urzekające uliczki z zabytkowymi elementami budownictwa kaszubskiego i malownicza przyroda nadają temu miejscu niepowtarzalną atmosferę. Walory turystyczne i uzdrowiskowe Jastarni przyciągają turystów jak magnez. Każdy kto tu przyjedzie wypocznie i wywiezie stąd miłe wspomnienia.