Miasto Hel
Hel to chyba najbardziej morskie miasto w Polsce. Otoczy z trzech stron Bałtykiem Hel jest najstarszym miastem w powiecie puckim. Miasto położone jest na samym końcu Półwyspu Helskiego. Walory turystyczne Helu dostrzeżono już w XIX wieku, kiedy pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać tu na wakacje. W roku 1920 Hel znalazł się w granicach Rzeczypospolitej i właśnie tam zaczynała się Polska granica morska. Turystów na Hel przyciągają wyjątkowe walory klimatyczne, przyrodnicze i krajobrazowe. Specyficzne położenie miasta na końcu półwyspu pozwala w pełni cieszyć się morskim klimatem i jego plażowym charakterem.
Hel (Źródło: Wikipedia, Autor: DerHexer)
Długa i szeroka plaża Morza Bałtyckiego to prawdziwy raj dla wielbicieli słonecznych kąpieli, a znajdujący się tu port przyciąga amatorów sportów wodnych. Stąd regularnie wypływają statki do Trójmiasta. Centrum życia towarzyskiego i gastronomicznego Helu mieści się przy ulicy Wiejskiej. Spacerując tamtędy można odnieść wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie do innej epoki.
Rybackie białe domki z ukośnymi ciemnymi belkami pochodzące z XVIII i XIX wieku nadają temu miejscu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Choć piękne plaże, malownicza rzeźba terenu i wyjątkowe walory zdrowotne to główne zalety Helu, nie stanowią one jedynych atrakcji tego miejsca. Na Helu jest wiele atrakcji turystycznych wartych zobaczenia.
Maszoperia przy ulicy Wiejskiej (Źródło: Wikipedia, Autor: Jan Jerszyński)
Jedną z największych atrakcji miasta jest na pewno Latarnia Morska. Latarnia ma 41,5 metra wysokości, a widok jaki się z niej rozpościera zapiera dech w piersiach. Helska latarnia morska udostępniona jest dla zwiedzających i stanowi chyba najlepszy punkt widokowy na Helu. Warto też odwiedzić powstałe niedawno Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie zobaczyć można m.in. wieże kierowania ogniem i ogromne umocnienia artyleryjskie. Helskie wzmocnienia wojskowe wpisane zostały do rejestru zabytków i chronione są przez dewastacją.
Na Helu znajduję się tez Muzeum Rybołówstwa. Muzeum mieści się w zabytkowym kościele w centrum miasta. Dużą atrakcją miasta jest też stary port rybacki. Port daje schronienie kutrom i łodziom rybackim, a także pełni funkcję przystani dla wodolotów i statków wycieczkowych. W Helu mieści się tez Stacja Morska Instytutu Oceanografii Instytutu Uniwersytetu Gdańskiego z jedynym w naszym kraju fokarium. Realizowany jest tu projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w regionie południowego Bałtyku.
Fokarium na Helu (Źródło: Wikipedia, Autor: Jersz)
Hel to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Bogata oferta sprzętu spływającego do wynajęcia dostarczy niezapomnianych wrażeń na wodzie. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe. Warto wymienić chociażby odbywający się na przełomie lipca i sierpnia DDAY HEL. Tej trwającej kilka dni imprezie towarzyszą rekonstrukcje walk zbrojnych, liczne koncerty i wystawy. Hel to kurort z pięknymi piaszczystymi plażami, portem rybackim i jachtowym, oraz licznymi zabytkami kulturowymi i militarnymi.
Doskonale rozbudowana baza noclegowa z licznymi hotelami, pensjonatami i kwaterami prywatnymi pozwala znaleźć w Helu noclegi o zróżnicowanym standardzie. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy marzą o pięknej opaleniźnie, morskich kąpielach, spacerach piaszczystą plażą i romantycznych zachodach słońca. Pobyt w Helu dostarczy niezapomnianych wakacyjnych wrażeń. Każdy turysta znajdzie tu coś ciekawego dla siebie i nie z pewnością nie będzie się nudził. Walory rekreacyjno-wypoczynkowe tego miejsca każdego roku przyciągają na Hel tysiące turystów.