Jarosławiec - miejscowość turystyczna

Jarosłwiec to wieś rybacka i jednocześnie miejscowość turystyczna na polskim wybrzeżu. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, powiecie sławieńskim, gminie Postomino. Zlokalizowana pomiędzy miejscowościami Darłowo oraz Wicko Morskie. Po wschodniej stronie wsi do Bałtyku uchodzi rzeka Głównica.

Wieś otoczona jest sosnowymi lasami, dominuje tutaj roślinność wydmowa. Nad brzegiem morza ciągną się klify na szerokości około 2 kilometrów, miejscami sięgają one 45 metrów wysokości. Na wschodzie Jarosławca usytuowany jest wojskowy poligon należący do wojsk NATO.

Miejscowość Jarosławiec

Jarosławiec w zachodniopomorskim (Źródło: Wikipedia, Autor: Alina Zienowicz)

Pierwsze informacje historyczne o rybackiej osadzie Jarosławiec pochodzą z 1459 roku. W tamtym czasie był on fragmentem darłowskiej własności książąt zachodniopomorskich. Informacje z 1648 roku podają, że w tamtym czasie zamieszkiwało tu czterech kmieci, siedemnastu parobków oraz siedmiu zagrodników razem z rodzinami.

Dawniej mieszkańcy wsi trudnili się rybactwem oraz zbieractwem bursztynu. Stopniowy rozwój funkcji turystycznych rozpoczął się w XIX wieku. Osoby pochodzące z niemieckich środowisk artystycznych wypoczywały tu jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej. W roku 1905 wieś liczyła 267 mieszkańców. Byli to w 100% Niemcy i w około 99% ludność o wyznaniu protestanckim. Włączenie wsi do Polski miało miejsce w 1945 roku, natomiast w 1947 roku ustalona została urzędowa nazwa - Jarosławiec.

W Jarosławcu zlokalizowane zostały dwa kąpieliska morskie - „Jarosławiec Wschód” (0,5 kilometra) oraz „Jarosławiec Zachód” (1,5 kilometra). Miejscowość posiada zabytkową latarnię morską, która powstała w 1829 roku i została przebudowana w 1902. Ma ona 33,3 metra wysokości, zaś emitowane przez nią światło sięga 24 mil morskich.

Wśród turystycznych atrakcji miejscowości znajduje się otwarty w 2008 roku, należący do sanatorium Panorama Morska – Aquapark. Kompleks basenowy ma powierzchnie tafli wody około 1500 metrów2, zlokalizowany został pod gołym niebem. Korzystać z niego można od maja do września. Znajdują się tu trzy zbiorniki wodne: basen rekreacyjny, basen ze sztuczną falą oraz basen wielofunkcyjny.

Jarosławiec to piękna i urokliwa miejscowość nad polskim morzem, gdzie z pewnością nie będziemy się nudzić korzystając z atrakcji przygotowanych dla przyjezdnych oraz z błogiego relaksu na pięknej piaszczystej plaży.