Atrakcje w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra to miejscowość znajdująca się nad Morzem Bałtyckim, stanowi ona częścią miasta Władysławowo. Jastrzębia Góra powstała w wyniku założenia przez miasto Władysławowo pomocniczej jednostki - osiedla Jastrzębia Góra, które z czasem stała się odrębną od Władysławowa miejscowością turystyczną. Posiada trzy kąpieliska morskie dostępne dla turystów w okresie letnim, co podnosi jej atrakcyjność. Jest to też najdalej wysuniętą na północ miejscowość w Polsce. Według danych urzędu miejskiego powierzchnia miejscowości wynosi 260,9 ha, czyli tak naprawdę niewiele.
Jastrzębia Góra z lotu ptaka (źródło: Wikipedia, autor: Stanisław Przybylski)
Początki Jastrzębiej Góry
W źródłach historycznych pierwszą wzmiankę o miejscowości znajdujemy z okresu międzywojennego. W tym czasie powstał tu pierwszy dom. Już od 1920 roku miejscowość stała się popularnym miejscem wakacyjnych spotkań elit intelektualnych. Wśród znanych wczasowiczów znajdują się między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz - Śmigły. W wyniku wzmożonego napływu gości ze stolicy do kurortu miejsce to w krótkim czasie zyskało żartobliwe miano „ Nowej Warszawy”.
W 1928 roku rozpoczęła się budowa drogi, która miała łączyć Jastrzębią Górę i Władysławowo. Ostatecznie poprowadzona została aż do odległej o kilka kilometrów Karwi. Drogę uroczyście otwarto w 1931 roku. Powstanie łatwego dojazdu przyczyniło się do rozwoju miejscowości i w krótkim czasie stała się ona jednym z najbardziej popularnych kurortów polskiego wybrzeża.
Prawa wsi i odłączenie od Władysławowa
W 1963 roku Jastrzębia Góra uzyskała prawa wsi. Natomiast w 1975 roku włączono ją w administracyjne granice Władysławowa. Lisi Jar oraz Jasne Wybrzeże wchodzą w skład Jastrzębiej Góry. Miejscowość sąsiaduje z Rozewiem oraz Tupadłami.
W Jastrzębiej Górze znajduje się słynne klifowe wybrzeże u stóp którego znajdziemy piękną, urozmaiconą – miejscami piaszczystą, miejscami kamienistą plażę. Z klifu na plaże schodzimy stromymi schodami, które gdzieniegdzie liczą nawet około 300 stopni, w innych miejscach zaś zaledwie kilkadziesiąt. Ze szczytu klifu rozciągają się piękne widoki. Wspaniałe zachody słońca podziwiać można zarówno ze szczytu klifu jak i z plaży.
Po przeprowadzonych w 2000 roku badaniach geodezyjnych wiadomo, że w miejscowości znajduje się najdalej wysunięty na północ kraniec Polski. Z tego powodu wystawiony został pamiątkowy obelisk. Znajduje się on dokładnie w najdalszym północnym punkcie. Jest to kamień zawierający podobiznę orła oraz współrzędne geograficzne. Pomnik nazywany jest Gwiazdą Północy.
Lisi Jar
Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest także wąwóz erozyjny Lisi Jar. Obecnie mierzy on około 350 metrów długości. Dawniej jednak miał niemal 10 kilometrów. Swój dzisiejszy kształt przybrał w wyniku niszczącego działania morza. Jego zbocza porośnięte są przez przeszło stuletni bukowy las. U wejścia do wąwozu znajduje się pamiątkowy obelisk upamiętniający legendę jakoby król Zygmunt III Waza wylądował właśnie w tym miejscu po wyprawię po koronę Szwecji, która zakończyła się klęską.
Jastrzębia Góra stanowi ciekawy kurort turystyczny nad Bałtykiem, który co roku przyciąga rzesze turystów spragnionych wypoczynku na pięknej plaży. Jednak poza błogim lenistwem znajdziemy tu wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, przy których warto się na chwilę zatrzymać by móc podziwiać je z bliska.