Wypoczynek w Pobierowie

Pobierowo to wieś, stanowiąca miejscowość turystyczną nad polskim morzem. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w północno zachodniej części kraju. Należy do powiatu gryfickiego i gminy Rewal (stanowi najdalej wysuniętą na zachód część tej gminy). Dane statystyczne pochodzące z pierwszego półrocza roku 2009 podają, że miejscowość posiada 1084 mieszkańców.

Wieś zlokalizowana na Wybrzeżu Trzebiatowskim, które stanowi element makroregionu Pobrzeże Szczecińskie. Okolica posiada naturalną ochronę przed morskimi wiatrami w postaci ciągnącego się w tym regionie pasa zieleni o szerokości około 2 kilometrów. Pod względem powierzchni jest to największa miejscowość należąca do gminy Rewal. Główna ulica (Grunwaldzka) przebiegająca od wschodniego do zachodniego krańca miejscowości ma długość około 4 kilometrów.

Plaża w Pobierowie

Plaża w Pobierowie przed sezonem (Źródło: Wikipedia, Autor: Gophi)

Najstarsze wzmianki o Pobierowie pochodzą ze źródeł z 1386 roku. Osada stanowiła lenno rodu von Kleist, do XVIII wieku. Następnie rodzina sprzedała posiadłość. W XIX wieku rozpoczął się proces przemiany charakteru miejscowości, z osady rolniczej do miejscowości turystycznej, wypoczynkowej. W roku 1896 właścicielem majątku został Robert Krause. Określa się, że pierwsze morskie kąpiele w Pobierowie miały miejsce około roku 1907. W tym czasie rolnik Frohreich otworzył hotel „Seeblick” nad morzem.

W Pobierowie znajduje się najszersza i najbardziej różnorodna baza noclegowa w obrębie gminy Rewal. Miejscowość przyciąga takimi walorami jak piaszczyste plaże, nadmorskie położenie czy urokliwe sosnowe lasy. W czasie letnich wakacji wypoczywa tu kilkanaście tysięcy wczasowiczów. Do dyspozycji przyjezdnych są różnorodne ośrodki wypoczynkowe oraz wczasowe, kwatery prywatne, domki kempingowe czy pola namiotowe.

Tradycyjnie odbywają się tutaj równego rodzaju rodzinne festyny, koncerty znanych zespołów, turnieje sportowe oraz regaty żeglarskie. Pobierowo stało się pierwszą miejscowością należącą do gminy Rewal, która w wyniku stosowania najwyższych norm ekologicznych, otrzymała certyfikat prestiżowego programu międzynarodowego fundacji wspierającej edukację ekologiczną FEE Błękitna Flaga.

Do podstawowych atrakcji miejscowości należy „Akademia Słońca”- Strefa aktywnego wypoczynku. Przyznany został jej certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w roku 2005.