Puck na Pobrzeżu Gdańskim
Położony na Pobrzeżu Gdańskim Puck jest stara nadmorską miejscowością o bogatej historii. Jest tu najstarszy słowiański port morski na Bałtyku. To tutaj w 1920 roku gen Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Dziś zobaczyć tu można pamiątkowy słup zaślubinowy, oraz pomnik Generała Józefa Hallera. Wyjątkowe walory przyrodnicze, morski klimat i powietrze nasycone dużą ilością jodu sprawiły, że Puck stał się znanym ośrodkiem wypoczynkowo - turystycznym. Miasto to już kilka razy zdobyło tytuł „Wirtualnej Perły Wybrzeża”, co świadczy o tym, że turyści są pod jego dużym wrażeniem. Nie ma się czemu dziwić, Puck to miasteczko o wyjątkowym klimacie i niewątpliwych walorach przyrodniczych.
Pomnik Gen. Hallera (źródło: Wikipedia, autor: Jan Jerszyński)
Kitesurfers na plaży w Pucku (źródło: Wikipedia, autor: Krzysztof)
Wody Zatoki Puckiej to jedno z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania tych morskich dyscyplin. Na plaży są boiska do piłki siatkowej, szkółka sportów wodnych, a w samym mieście hala sportowa, stadion miejski, kręgielnia i strzelnica. Wokół wytyczone są piesze i rowerowe szlaki turystyczne do Wejherowa, Krokowej, czy Swarzewa. Można też odbyć rejs po zatoce, lub romantyczny spacer po tutejszym molo.
W samym mieście zaś czeka na nas kompleks średniowiecznego Starego Miasta z charakterystycznym układem ulic. W Pucku warto zobaczyć kościół św. Piotra i Pawła pochodzący z XIII wieku. Co roku odbywa się tu odpust Świętych Piotra i Pawła. Dla mieszkańców Kaszub jest to jedno z najważniejszych świąt. Organizowana jest pielgrzymka rybaków z Kuźnicy do Pucka oraz festyn parafialny. Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, z bogatymi eksponatami etnograficznymi.
Mieszkańcy Pucka kultywują tradycję i kulturę kaszubską. Na Starym Mieście podziwiać można XIII wieczne kamienice i fragmenty średniowiecznego zamku krzyżackiego. Żywy kaszubski folklor możemy podziwiać w strojach mieszkańców, przedmiotach użytku codziennego, oraz budownictwie i kuchni. W tutejszych restauracjach królują regionalne potrawy, a że Puck nadal jest portem rybackim szczególnie dużo jest potraw rybnych.
Stare miasto w Pucku (źródło: Wikipedia, autor: Krzysztof)
Puck przyciąga swym kameralnym klimatem, bliskością natury i zabytkowym charakterem. Średniowieczne uliczki i żywy folklor nadają miastu wyjątkowy charakter. Można tu odpocząć, zrelaksować się i nabrać energii. Niewiele na polskim wybrzeżu jest miejscowości o tak charakterystycznym klimacie jak Puck. Dlatego pobyt w tym wyjątkowym kurorcie na długo zapada w pamięci turystów.