Wieś Rewal

Rewal to wieś, która do roku 1945 nosiła niemiecką nazwę Rewahl, od 1945 początkowo nazywana była Pamiątkowicami. Jest to wieś w Północno - Zachodniej Polsce, nadmorska miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie. Dane statystyczne z I półrocza 2009 roku mówią, że zamieszkiwało tu 959 mieszkańców.

Pierwsze informacje źródłowe o Rewalu pochodzą z 1434 roku. W roku 1466 właścicielem wsi stał się ród Flemmingów. Miejscowość występuje na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa (1618 r.) pod nazwą Reval. Niemiecka nazwa miejscowości – Rewahl widnieje w dokumentach z 1628 roku. Działalność turystyczna wsi rozpoczęła się w latach 30. XIX wieku kiedy to zaczęli tu zjeżdżać pierwsi letnicy. Przez Rewal od dnia 1 lipca 1896 roku przebiega pierwsza zachodnia linia kolei wąskotorowej, która w tamtym czasie łączyła Gryfice z Niechorzem.

Rewal

Rewal - nadbałtycka miejscowość (Źródło: Wikipedia, Autor: Managedesign)

Atrakcje turystyczne

W skład zabudowy wsi wchodzą niskie budynki. Funkcjonuje tu niewielka baza rybacka. W roku 2009 powstało nowe zejście na plaże połączone z platformą widokową usytuowaną na wysokości 12,5 m.n.p.m.

Rewalskie kąpielisko morskie obejmuje 300 metrów linii brzegowej. Amatorów pieszych wędrówek zainteresuje z całą pewnością przebiegający przez Rewal szlak turystyczny – czerwony Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9).

W miejscowości zlokalizowane są dwa pomniki przyrody. Uznane zostały w roku 2003. Pierwszym z nich jest rosnący u zbiegu ulic Saperskiej oraz Westerplatte jesion wyniosły o wysokości 24 metrów. Drugi to zlokalizowany przy ulicy Westerplatte 5, na linii granicznej pomiędzy chodnikiem a prywatną posesją ostrokrzew kolczasty o wysokości 5,5 metra.

Rewal to niewielka, jednakże piękna nadmorska miejscowość. Możemy tu liczyć na spokojny wypoczynek nad polskim morzem, połączony z bliskością pięknej natury. Jeśli szukamy urokliwej miejscowości nad morzem na najbliższe wakacje warto przyjechać właśnie tutaj.