Uzdrowisko w Sopocie

Sopot jest turystyczna miejscowością nad Morzem Bałtyckim, posiadającą status uzdrowiska. Jest tutaj wiele domów zdrojowych, do których przyjeżdżają kuracjusze z różnych stron Polski. Specyficzny mikroklimat i powietrze pomagają leczyć wiele chorób układu oddechowego. Wspólnie z pobliskimi miastami : Gdynią oraz Gdańskiem tworzy przeszło milionową aglomerację trójmiejską. Sopot to najmniejsze miasto na prawach powiatu w Polsce. Cieszy się dużą sławą od 1961 roku czyli od momentu gdy rozpoczęto co roku organizować w Operze Leśnej konkursy piosenki nazywane Sopot Festiwal.

Przystań rybacka w Sopocie

Przystań rybacka w Sopocie (źródło: Wikipedia, autor: Tomasz Kolowski)

Monte Cassino

W sezonie letnim do miasta ściągają całe rzesze turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Sopot stanowi najmniejszą część Trójmiasta, jednak dla przyjezdnych może być świetną bazą wypadową w celu zwiedzania pobliskich miejscowości. W samym mieście także nie brak atrakcji dla gości. Najpopularniejszym miejscem spacerów jest ulica Bohaterów Monte Cassino czyli popularny Monciak.

Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej popularnych deptaków w Polsce. Schodząc nim w dół mijamy liczne kafejki, restauracje, kluby, sklepy, teatry a u dołu znajduje się obszerny plac, wokół którego znajdziemy kawiarnie, kino itp. Gdy spacerujemy ulicą Bohaterów Monte Cassino warto zwrócić uwagę na otaczające nas zabudowania i zboczyć na chwile w boczne uliczki, w których znajdziemy całe mnóstwo pięknych zabytkowych kamieniczek.

Molo i marina

Gdy dotrzemy na sam dół Monciaka przed nami ukarze się najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji. Wstęp na nie w sezonie letnim jest odpłatny, kasy znajdują się obok wejścia. Na końcu mola znajduje się nowopowstała marina żeglarska. Podczas spaceru możemy podziwiać panoramę z morza na okoliczne Gdynię oraz Gdańsk, oraa także na sam Sopot. Naszej uwadze z całą pewnością nie umknie zlokalizowany tuż obok mola majestatyczny i historyczny Grand Hotel i wybudowany w ostatnich latach tuż obok niego Hotel Sheraton. Zaś po drugiej stronie od wejścia na molo znajduję się udostępniona dla zwiedzających latarnia morska.

Molo w Sopocie

Sopockie drewniane molo (źródło: Wikipedia, autor: Tommy jr)

Podczas wizyty w kurorcie Sopot warto zwrócić uwagę na jego historyczne elementy. Jednym z nich i niezwykle ciekawym jest skansen Grodzisko. Jest to wczesnośredniowieczna osada odrestaurowana dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym na tym terenie. Stanowi ona jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

W niewielkiej odległości od mola znajduje się kościół Zbawiciela. Jest on niezwykle pięknym zabytkiem architektonicznym. Jego jasna sylwetka w piękny sposób komponuje się z zielenią otaczającego go parku i eklektyczną architekturą Sopotu. Powstał w latach 1913-1919 w wyniku rosnącej liczby mieszkańców i turystów napływających do miasta. Obecnie należy on do gminy ewangelickiej.

Piękne lasy Parku Krajobrazowego w Sopocie

Sopot od strony lądu otoczony jest przez piękne lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Gdy znudzą nam się spacery po plaży, dla ukojenia od prażącego słońca możemy wybrać się na urokliwy spacer po pięknym lesie.

Sopot jako uzdrowisko i kurort wypoczynkowy przyciąga do siebie tłumy turystów. W sezonie letnim miejscowość wręcz tętni życiem i nigdy nie zasypia, ponieważ Sopot to także centrum trójmiejskich imprez klubowych, szczególnie chętnie obleganych podczas wakacji. Wśród imprezowych propozycji wielu klubów każdy znajdzie coś dla siebie. W tym mieście można beztrosko leniuchować, wybrać aktywne formy wypoczynku lub rewelacyjną, szampańska zabawę do białego rana. Decydując się na przyjazd do Sopotu podczas swoich wakacji na pewno nie będziemy się nudzić.