Zabytków i atrakcje w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest miastem i gminą zlokalizowaną w północno- zachodniej Polsce, po północnej stronie województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się na Pomorzu Zachodnim przy ujściu rzeki Parsęty. Stanowi czwarty, pod względem ilości mieszkańców ośrodek miejski w województwie. Znany jako obszerne morskie kąpielisko oraz uzdrowisko.

Atrakcje turystyczne

W ujściu Parsęty zlokalizowany jest znany kołobrzeski port morski. Pełni on funkcje : portu handlowego, portu rybackiego, pasażerskiego oraz jachtowego. Jednym z ciekawych obiektów nadmorskich jest latarnia morska, która powstała po zakończeniu działań wojennych w tym rejonie na miejscu starej zniszczonej podczas walki o Kołobrzeg w 1945 roku. Warto przespacerować się także najdłuższym żelbetonowym pomostem w Polsce czyli Kołobrzeskim molo o długości 220 metrów. Wzdłuż plaży zbudowany został Bulwar Jana Szymańskiego.

Kamiennice w Kołobrzegu

Kamiennice przy placu Ratuszowym (Źródło: Wikipedia, Autor: H.Ciszewska-Czyż)

W okolicach miasta jak i w samym Kołobrzegu znajdują się solanki, źródła wody mineralnej oraz pokłady borowiny. Uzdrowisko słynie z leczenia chorób górnych dróg oddechowych, stawów oraz układu krążenia. Miasto stanowi także lokalny ośrodek kulturalny. Sezon letni obfituje tu w liczne ewenty artystyczne. Ze względu na dużą popularność miasta, przygotowano dla przyjezdnych liczne szlaki turystyczne, zachęcające do spacerów i poznawania okolicy.

Turyści mają możliwość zwiedzenia i podziwiania wielu pięknych miejsc zarówno w samym Kołobrzegu jak i jego okolicach. Jedną z lokalizacji, które trzeba odwiedzić jest Konkatedralna Bazylika Najświętszej Marii Panny, dzięki której miasto zyskało miano jednej ze stolic diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Kościoła katolickiego.

Zabytkowa architektura

Plaża w Kołobrzegu

Plaża w Kołobrzegu z kąpieliskiem i molem (Źródło: Wikipedia, Autor: Olek Remesz)

Miasto znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Centralnego. Do najważniejszych przykładów tej architektury w Kołobrzegu należą : bazylika mariacka oraz Baszta Lontowa. W przypadku takich budynków jak: kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP, gmach poczty kołobrzeskiej czy ratusz miejski obserwujemy architekturę neogotycką. Zaś w stylu modernistycznym utrzymany jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Miasto dla każdego

Kołobrzeg to miasto nad Morzem Bałtyckim stanowiące idealne miejsce do wypoczynku zarówno dla osób fascynujących się piękną architekturą oraz zwiedzaniem zabytków jak i dla tych, które cenią sobie szum fal i piękno morskiej przyrody. Miasto przygotowało całe sieci szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych, które umożliwiają turystom aktywny wypoczynek, można także błogo poleniuchować na plaży. Kołobrzeg swoją ofertą stale przyciąga rzesze turystów.